Yangın Ekipmanları Kıyafet

ALGI YANGIN SÖNDÜRME TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİK ...

slider

Yangın Ekipmanları

Algı Yangın Gaziantep, Yangın ekipmanları; bina içi yangın dolapları, bina dışı yangın dolapları, dekoratif yangın dolapları, köpüklü yangın dolapları, yangın malzeme dolabı, yangın söndürme makaraları, yangın söndürme tüpleri, yangın vanası, yangın hidrantları, yangın söndürme hortumları, mobil söndürme cihazları, modüler su depoları, yangın pompaları, yangın kapıları, fosforlu dubalar, vanalar, rekorlar ve yangın merdivenleridir. Bunların yanı sıra yangın malzeme dolaplarının içerisinde bulundurulan kask, eldiven, kıyafet, gözlük vb. araç-gereçler de yardımcı ekipmanlar olarak ekiplerin işlerine yaramaktadır.


Yangın dolapları çeşitli ekipmanların bulundurulduğu sağlam ve dayanıklı koruma üniteleridir. Bina içinde duvara montajlı veya bina dışında yere sabitlenmiş olarak bulunan bu yangın ekipmanları bir hayli gereklidir.


Yangın söndürme tüpleri bağımsız olarak yangın köşelerinde olabildiği gibi yangın dolaplarında da bulundurulabilmektedir. Otomatik yangın söndürme mekanizmalarında ise sistem içine adapte edilerek, yangına müdahale etmesine olanak sağlanmaktadır.


Yangın söndürme makaraları, hortumların sarılı olduğu mekanizmalardır. Portatif olarak da bulunan yangın makaraları hareketli yapıları ile yangına yaklaştırılabilmekte ve aktif bir şekilde söndürme işlemini gerçekleştirebilmektedir.


Yangın ekipmanlarından bir diğeri ise yangın vanalarıdır. Kolay kapatılıp açılabilme özelliği ile en çok kullanılan vana türü küresel vanalardır. İtfaiye araçlarının en yakın hidrantlardan su doldurma kolaylığının yanı sıra binalara yakın yerlerde bulunması özelliği ile yangına tazyikli bir şekilde müdahale şansı olan yangın hidrantları da faydası tartışılmaz ekipmanlardandır.


Yangına dayanıklı kauçuk mamül hortumlar da yangın ekipmanlarının en iyilerdendir. Mobil köpük tankları yine portatif yapıları sayesinde, yangın kıyafetleri de personelin güvenliğini sağlaması münasebetiyle ekipmanlar içerisinde sayılmaktadır. Can kaybı yaşanmasın diye yangın solunum cihazları kullanılmakta, binaların içinden kolay tahliyeyi sağlaması için, yönetmeliklerdeki standartlara uygun şekilde monte edilen kapılar ve yangın merdivenleri kullanılmaktadır.

Yangın Söndürme Kıyafetleri

Yangın esnasında iş güvenliğinin sağlanabilmesi adına; yangın söndürme kıyafetlerinin de kullanılması zorunludur. Yangın esnasında, yangına müdahale durumunda ve yangından can veya mal kurtarma çalışmaları esnasında gereklilik arz eden bu kıyafetler; farklı modelleriyle karşımıza çıkıyor. İş güvenliği için gerekli olan bu kıyafetler; kask, çizme, eldiven, pantolon, başlık gibi çeşitleriyle karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda tek tip itfaiyeci elbiseleri de bu alanda sıklıkla tercih ediliyor. Atlama çarşafı, atlama yastığı, el feneri, balta, kafa lambaları, filtreler, kaçış başlıkları ve yangın battaniyeleri de yine yangın esnasında kullanılan malzemeler arasında yer alıyor. 


Yangın söndürme kıyafetlerinin; ısı ve aleve karşı direnç gösteren özellikle olması gerekiyor. Zira müdahale eden ekibin yangından korunabilmesi adına bu önemli bir nokta oluyor. Aynı zamanda solunum tüpleri de yine müdahale esnasında müdahale eden ekibin zararlı gazlardan etkilenmemesi adına dikkat edilmesi gereken bir nokta. Pantolon bariyerli yangına karşı yaklaşma elbisesi, örgülü başlık, baret, itfaiyeci çizmesi, itfaiyeci eldiveni, alüminize tipi itfaiyeci elbisesi, sivil savunma kıyafetleri, itfaiyeci tipi nacak, hava emme ve tahliye üniteleri, termal görüntülü kamera, gaz tespit ve ölçüm cihazı, atlama yastığı, kurtrama liberatörü, S.O.S. kurtarma takımı, tam yüz gaz maskesi, teleskopik merdiven, temiz hava solunum takımı, kişisel hareketsizlik cihazı; yangın esnasında kullanılması gereken ve iş güvenliği açısından da önem arz eden kıyafet ve malzemeler arasında yer almaktadır.

Detaylı İncele